Apple’ın başı dertte! iPhone 12 ve iPhone 11’de yeni batarya skandalı!

Apple‘ın 2016’da yaşadığı sorunu hatırlarsınız. Birtakım kullanıcılar telefonlarının çok yüksek derecede yavaşladığından ve kendi kendine kapandığından şikayetçi olmuştu. Hatta bunun Apple tarafından kullanıcıları daha yeni iPhone’ları aldırmaya yönelik bir bezdirme taktiği olduğu bile sav edilmişti. Sonucunda da Apple telefonları yavaşlattığını kabul etmek zorunda kalmıştı lakin bu mevzudaki savunması bezdirme taktiği değil, ölmekte olan bataryalar idi.

Bilhassa iPhone 6 ve iPhone 6S serilerini etkileyen bu sorun karşısında Apple bu telefonları kullanan müşterilerine batarya değişimini %63 oranında ucuzlatmış ve bataryalarını değişmeleri sonrası telefonların eski suratlarına kavuşacağını belirtmişti. Akabinde da Apple tüm telefonlarına batarya ile ilgili daha fazla seçenek bırakarak bataryanın sıhhatinin telefon üzerinden izlenebilmesini ve bu yavaşlatma olayının isteğe bağlı bir seçenek olmasını sağlamıştı.


iPhone 12, 11, XS ve 8’in bu sıkıntıdan etkilendiği düşünülüyor.

Bütün bu olay o devirler Apple müşterileri tarafından #batterygate hashtag’i ile toplumsal medyada ölümsüzleştirilmişti. OIayın davası sonucunda da Apple ABD’de bu telefonları kullanan herkese yaklaşık 25 dolar ödemeyi kabul etmek zorunda kalmıştı. Tabi dünyanın geri kalanındaki kullanıcılar ödeme alamadı, örneğin Türkiye’de yalnızca ucuza batarya değişimi programı uygulandı.

İspanyol iphoneros sitesine nazaran bir dejavu ile karşı karşıyayız. İspanya’daki Tüketiciyi Muhafaza Tertibi Apple’ı iPhone 12, iPhone 11, iPhone XS ve iPhone 8‘i yavaşlatmakla suçluyor. İspanyol küme iOS 14.5, iOS 14.5.1 ve iOS 14.6 yayınlanırken bu telefonların kısıtlandığı görüşünde. Kuruluş, Apple’ın telefonlarını kısarak tüketici aygıtlarına değerli ölçüde ziyan verdiğini, işlemci suratını kıymetli ölçüde azalttığını ve pil ömrünü kısalttığını belirtiyor.

Tüketici kümesi mahkemeden evvel Apple ile sorunu ortalarında güzelce çözmek için firmaya ulaşmış durumda. Lakin kullanıcıların yaşadığı sorunların giderilmesini içeren istekleri yerine getirilmezse mahkeme yolu açık görünüyor.

Bu yılın sonunda iOS 15 güncellemesi ile Apple farklı bir karar alarak dileyen kullanıcıların iOS 15’e geçmeden iOS 14 sürümünde devam edebileceğini ve bu kullanıcıların güvenlik güncellemelerini almaya devam edeceğini açıklamıştı. Şayet bu yavaşlatma sıkıntısı işletim sistemindeki bir kusurdan kaynaklanıyorsa Apple basitçe bir yama yayınlayarak sorunun üstesinden gelebilir. Ancak şayet bu donanımsal bir arıza ise Apple bu işin sonunda çok büyük ziyana da girebilir. Bunu vakit gösterecek üzere duruyor.

Siz ne dersiniz? Aranızda bu bahsedilen telefonları kullananlar var mı? iOS 14.5 ve sonrasındaki güncellemelerden sonra yavaşlama ve batarya müddetinde azalma hissettiniz mi? Sizce Apple eski telefonları bilerek yavaşlatıyor mu? Yorumlarda bizimle paylaşmaktan çekinmeyin.

POPÜLER KONULAR

Bu Konu da İlginizi Çekebilir

Bu Xiaomi modellerinin fiyatı dibe vurdu! Kaçırmayın!

Fiyat performans eserleri denilince akıllara son vakitlerde yalnızca bir marka geliyor: Xiaomi! İşte son devirde fiyatı düşen Xiaomi modelleri ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir