Anasayfa / Faydaları / Mantarın Faydaları Nelerdir ?
mantarın yararları
Mantarın Faydaları Nelerdir ?

Mantarın Faydaları Nelerdir ?

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 değerlendirme, ortalama: 5,00 üzerinden 5)
Loading...

Mantarın Faydaları

Mantarlar sebze sınıfında yer almaktadır. Farklı pişirme yöntemleri ile masalarımıza gelen mantarların sağlık açısından da pek çok faydası bulunur. Çeşitlerine göre mantarın faydaları farklılık gösterebilir. Mantarın faydaları hakkında bilgi sahibi değilseniz sizler için hazırlamış olduğumuz yazımızı hemen inceleyebilirsiniz.

Diyetiniz içerisinde yeterli oranlarda vitamin ve mineral eklemenin yolları arasında, renkli meyve ve sebzeleri çeşitlendirmek birinci sırada yer almaktadır. Tam, işlenmemiş gıdaların artması obezite , diyabet ve kalp hastalıkları riskini yükseltmektedir.

Mantarın Faydaları Nelerdir ?

Kanser Önleyici

Mantar içerisinde yer alan D vitamini hücre büyüme döngüsünün düzenlenmesine yardımcı olmaktadır. Bu yüzden mantar tüketiminde kanser hücrelerinin büyümesini engellediği gözlenmiştir. Taze mantarlar güneşe yerleştirmek D vitaminin daha fazla arttırmaktadır. Böylece DNA içerisinde kanser hücrelerinin oluşumunu engellenmekte, DNA onarımında önemli bir rol oynamaktadır.

Diyabet Riskini Düşürür

Yapılan araştırmalara göre, yüksek lifli gıdaları tüketen kişilerin düşük kan şekeri seviyesine sahip olduğu ispatlanmıştır. Mantarlarda da lif oranları bakımından yüksek bir yiyecektir. Mantarlar içerisinde yaklaşık 3 gram lif yer alabilir. Bununla beraber Lif sindirim sistemine yardımcı olmakta ve kalp hastalığı sorunlarını azaltmaktadır.

Kalp Hastalıklarının Oluşumunu Engeller

Mantarlarda bulunan lif, potasyum ve C vitamini kalp sağlığınızın korunmasına yardımcı olur. Potasyum ve düşük sodyum bulunan mantar kan basıncını düşürmekte ve yüksek tansiyon riskini azaltmaktadır.

POPÜLER KONULAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir