Ünlü İlahiyatçı Faruk Beşer: Kripto Varlıkların Şu Andaki Haliyle Helal Sayılması Mümkün Değil

Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi İslam Hukuku Anabilim Kolu öğretim üyesi Faruk Beşer, bugünkü yazısında kripto varlıkları kullanmanın kararından bahsederek, bu varlıkların haram yahut helal olup olmadığını açıkladı.

Şu andaki haliyle kripto varlıkların helal sayılmasının mümkün olmadığını, yapılacak işin bundan kaçmak değil, ülke seviyesinde hususa yabancı kalmayıp, bunu haksız çıkar olmaktan çıkarmanın yollarını bulmak olduğunu söyledi.

Beşer, kripto varlıkların şimdi istikrar bulmuş bir uygulama olmadığını fakat uzun araştırma sürecinin sonunda bir yargıya vardığını dile getirerek kripto varlıkların temel özelliklerini açıkladı.

Beşer, bu üslup paralarda tarafların kimliklerinin meçhul olduğunu, piyasa bedelinin çok oynak olduğunu, dijital cüzdanların çalınabileceğini, makus niyetli satıcıların suiistimaline açık olduğunu sıralayarak bu özellikler doğrultusunda kripto paranın ya da Bitcoin’in kurnazca üretilmiş bir para olarak gördüğünü söyleyerek şunları ekledi;

“Halihazırdaki kripto para ticareti ziyanı kârından çok daha fazla olan bâtıl/haksız bir çıkar yoludur ve şu andaki haliyle helal sayılması mümkün değildir. Yapılacak iş bundan kaçmak değil, ülke seviyesinde hususa bigâne kalmayıp bunu haksız çıkar olmaktan çıkarmanın yollarını bulmaktır.”

POPÜLER KONULAR

Bu Konu da İlginizi Çekebilir

Kripto Varlık Piyasasında Eylül Ayında Neler Yaşandı?

Kripto varlık piyasasında geçtiğimiz Eylül ayında; kadar birçok farklı olay yaşandı. Galatasaray’ın, NFT koleksiyonunu piyasaya süreceğini ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir