Hangisi daha güvenli! Android-iPhone!

iPhone‘un, kullanıcı datalarının korunmasıyla, Android akıllı telefonlardan daha da iyi başa çıkan bir aygıt olduğu düşünülüyor. Bu konudaki son bilgi ise, güncellenmiş gizlilik kurallarıyla iOS 14 tarafından açıklanan güvenlik kuralları olmuştur.

Lakin ansızın Oxford Üniversitesi’nden bilim adamları tarafından yapılan yeni bir çalışma ile tüm bunların bir efsaneden ötürü bir şey olmadığı açıklandı. iPhone uygulamalarının Android uygulamaları kadar kullanıcıların gizliliğini ihlal ettiği ortaya çıktı.

Android mi Daha güvenli iPhone mu?

Oxford Üniversitesi‘nden yapılan açıklama;

Genel olarak, her iki platformun da tüm gizlilik açısından başkasından açıkça daha yeterli olmadığını gördük. Akıllı telefon mimarisi seçiminin kullanıcının şahsî datalarının güvenliğini koruyabileceği savunulsa da tahlilimiz iOS ve Android arasında net bir kazananı ortaya çıkarmadı. İzleme emeliyle data paylaşımı her iki platformda da genişletilmiştir.

Böylelikle araştırmacılar, Android akıllı telefonlara kıyasla iPhone‘un güvenliği hakkındaki tanınan efsaneyi yok etti.

Bununla birlikte, çalışmanın Nisan ayında iOS 14.5 kullanılarak yapıldığını belirtmekte yarar var. Fakat, Apple’ın iPhone’daki uygulamaların etiketlerini izlemek ve gizlilikle ilgili zarurî bir reddetme getirdiği göz önüne alındığında, bilim adamlarının çalışmaları hayli alakalı olarak kabul edilebilir.

POPÜLER KONULAR

Bu Konu da İlginizi Çekebilir

TikTok’da Düet, Ekleme ve Şablon oluşturma özellikleri nasıl kullanılır?

2016 yılında Çin’de Douyin ismiyle piyasaya sürülen TikTok ortadan geçen bir yıl sonra şu anki ismini alarak öbür ülkelere açıldı ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir