22 yıl önceki yasa yüzünden hiç kimse Windows 11’e yükseltme yapamıyor!

Microsoft, geçen Salı günü Windows 11‘i piyasaya sürdü. Bu yeni işletim sistemini güncelleyen birçok kullanıcı olmasına karşın, o denli oluyor ki, dünyada en fazla sayıda bilgisayar kullanıcısına sahip ülkelerden birinde, pratikte hiç kimse Windows 11‘e yükseltme yapamıyor.

Bu ülke, birkaç ay öncesine kadar Microsoft Windows 11‘in temel ihtiyaçlarından biri olan TPM‘yi halk tarafından büyük ölçüde bilinmemesine karşın 1999 yılında aslında yasaklamıştı. Bu ülke tabi ki Çin Halk Cumhuriyeti‘nden başkası değil. TMP yongası (Güvenilir Platform Modülü’nün kısaltması)

Bilhassa Windows 11, resmi olarak ‘uyumlu‘ sınıfını geçebilmesi için bilgisayarlarda TPM 2.0 olması ve birkaç maddeyi daha geçebilme zorunluluğu istiyor.

Bilgisayarları harici manipülasyondan ve şifreleme vazifelerinin yerine getirilmesinden güvenliği amaçlayan bu teknolojinin Çin‘de yasaklanması ve kendi muadil standardının (TCM, ‘Emniyetli Şifreleme Modülü‘nden) yerine geçmesine müsaade verilmemiş. Sanırım Microsoft, yeni Windows 11‘i geliştirirken bu kuralı pek dikkate almamış 🙂

Windows, Çin‘deki açık orta en tanınan işletim sistemidir, lakin yaygın korsanlık nedeniyle Microsoft‘un bu pazardaki gelirleri bir epey düşük. Çin için TPM demek, yurtdışında tasarlanmış ve geliştirilmiş bir teknoloji demekten öteki birşey değil gibi gözüküyor. Ayrıyeten uzun müddettir devam eden Çin-ABD ticaret çatışmasına da bahis olmuş.

South China Morning Post tarafından alıntılanan Canalys araştırma analisti Himani Mukka‘nın açıklamasında, bu yasağa atıfta bulunarak, “Çin‘de güvenlikle ilgili rastgele bir bahsin ulusal ehemmiyete sahip olduğuna ve muhtemelen düzenlemeye tabi tutulacağına” dikkat çekiyor.

MİCROSOFT‘UN SONUNDA BU DURUMDAN BİR ÇIKIŞ YOLU BULMASI MÜMKÜN. ZİRA GERÇEK ŞU Kİ ÇİN PAZARI, MİCROSOFT İÇİN RASTGELE BİR ALTERNATİF SUNAMAYACAK KADAR BÜYÜK BİR PAZAR.

Son olarak South China Morning Post‘a nazaran Microsoft, dayanağını etkilemeden TPM yongalarının yokluğunda muhakkak sistemlerin yükseltilmesini kolaylaştırmaya da başladı.

POPÜLER KONULAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir