Hard Disk Bad Sektör
Hard Disk'ten Ses Gelmeye Başlarsa Ne Yapılmalı ?

Hard Diskten Ses Gelmeye Başladığında Ne Yapılmalı ?

Hard Diskten Ses Gelmeye Başladığında Ne Yapılmalı ?

Günümüz teknolojisi yardımıyla istediğiniz verileri depolayabilmek için hem daha çok kaynak bulabiliyoruz hem de istediğimiz biçimde depolama yapabiliyoruz. Bu amaçla hazırlanmış olan depolama araçları da muhakkak kapasitesi, kullanım olanağı ve özelliği ile binlerce farklı model sağlıyor. Bu sebeple geçmişten bugünlere kadar gelişen teknolojiler ile çok kolay kullanılan modeller üretilmiş olduğunu görebiliriz.

Bu şekilde olan ürünlerin fazlalaşması ve çok daha fazla kullanım alanı elde edilmesinin bir sebebi de kullanılan materyallerin artmış olmasıdır. Bu bakımdan birçok değişik malzeme kullanılarak hard disk üretilebildiği için hem fiyat bakımından hem de özellik açısından seçebileceğiniz uygun modelleri bulabilmekteyiz. Kullanılmış olan malzeme ve teknoloji gereği de kapasitesi daha büyük olan, daha da sessiz çalışan ve daha çok işimize fayda sağlayan modeller üretilebiliyor.

Merak edilen en önemli konu hard diskten ses gelmeye başladığında ne yapılmalı sorusudur. Sessiz çalışma niteliğine sahip olduğundan hard diskten gelen herhangi bir ses, arıza göstergesi olabilmektedir. Genel olarak çalışma performansı sessiz olan bu cihazlarda veri transferi yapılması durumunda ufak bir takım sesler gelebilir. Bu durumu ayrıştıramadığınız an hard diski incelemek veya kendi başınıza herhangi bir müdahale yapmak cihazın arızalanmasına yol açacaktır. Bu sebeple ilk önce sesleri ayırt etmeniz gerekmektedir.

Harddiskten ses gelmesi
Hard disk bad sector

Hard Diskten Ses Gelmeye Başladığında Ne Yapılmalı ?

Normalden çok daha fazla ses çıkıyor ise veya veri aktarımı haricinde fark ettiğiniz bir ses düzeyi varsa bu durum hard diskin arızalanmaya başladığının göstergesidir. İlk önce tedbir almanızda fayda var. Genel olarak hard diskin arızalanmaya başlaması beraberinde değişik sorunlara da sebep olabilmektedir. Hard diskten ses gelmeye başladığında ne yapmalı sorusuna yanıt olarak yapmanız gereken ilk müdahale elbette verilerinizin tamamını yedeklemek olacaktır. Eğer ürün hala kullanılabilir durumdaysa verilerinizi yedekleyip, koruma altına almanız gerekir. Çünkü ani oluşan bir çökmede topladığınız bütün verileri kaybedebilirsiniz.

Hard diski söküp takmak, değişik işlemler uygulamak alete çok daha fazla hasar vereceğinden tamir için uğraşmak yerine ilk olarak verilerinizi güvence altına almanız gerekir. Bunun haricinde elbette yaygın olarak bilinen servislerden destek talep edebilirsiniz. Genel olarak bu tür problemlerin başlangıcında insanlar kendi çabasıyla tamir işlemi yapmak istediğinden veriler hasar alabilmektedir. Oluşmuş olan problemlerde destek alabileceğiniz şirketler teknik destek verip, verilerinizi kurtarmanızı ve hard diskinizin tamirini sağlayabilir. Bu sebeple bir uzman desteğini tercih edip, verilerinizi güvence altına alabilirsiniz. Bunun dışında uygulayacağınız her işlemde diğer aksamlara da hasar verebilirsiniz. Bir takım parçalar aşırı hassas yapıda olduğundan arızalanma riski çok yüksektir. Uyumlu ekipman ve yeterli bilgiye ihtiyaç duyulmaktadır. Bu sebeple bu tür durumlarda veri kurtarma şirketlerinin uzmanlarından yardım almanız verilerinizi kurtarmak kadar para kaybınızı engellemeniz için de lazımdır.

Kısaca bakacak olursak hard diskten ses gelmeye başladığında ne yapmalı sorusuna verilebilecek en güzel cevap bir uzman yardımı almak olacaktır. Aksi takdirde kalıcı olarak kaydettiğiniz her veriyi bir anda yitirebilirsiniz. Hard diskten ses gelmesinin haricinde arıza belirtileri de göstermeye başlayacaktır. Ses gelmesi haricinde donmaların yaşanması, cihazın aşırı yavaşlaması transfer esnasındaki verilerin kaybolmasına sebep olabilir. Bu sebeple de cihazınızda sorun gözlemlemeye başladığınız an verileri yedekleme yapmaya başlamanızda fayda var. Bu gibi problemler genellikle elektrik kesintilerinin sürekli yaşanması durumunda veya cihazın darbeye maruz kalması halinde görülmesi en yüksek olaylardır.

Hard Diskten Ses Gelmeye Başladığında Ne Yapılmalı ?

POPÜLER KONULAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir