Pil ömrü nasıl arttırılır
Windows Batarya Ömrü Nasıl Uzatılır ?

Laptopların Batarya Ömrü Nasıl Uzatılır ?

Laptopların Batarya Ömrü Nasıl Uzatılır ?

Yaşadığımız çağ teknoloji üstüne kurulmuş olup, gün geçtikçe de gelişmektedir. İnsanların çoğu artık neredeyse internete bağımlı şekilde yaşamaktadır. Aslına bakarsak son dönemde bilgisayar kullanan insan sayısı giderek artmaktadır. İnsanların çoğu ev ve iş yerlerinde bilgisayarlar olmadan yaşamlarını devam ettiremez duruma gelmiştir. Bilgisayarların kullanım süreleri her geçen gün biraz daha artarak katlanmaktadır. Bilgisayarlar farklı amaçlar için kullanılmaktadır. Kimi zaman çalışmak için, kimi zaman da dinlenme amacı ile internette surf, film seyretme gibi değişik amaçlarla insanların hayatlarına girer. Bilgisayarlar dizüstü ve masaüstü bilgisayarı olarak iki seçenek ile piyasada bulunmaktadır. Bilgisayarların devamlı açık kalmasından dolayı batarya ömürleri de hızlıca tükenmektedir. Aslına bakacak olursak dizüstü bilgisayarlarda bataryanın ömrünün tükendiği gözlemlenmektedir. Laptoplarınızda batarya ömrünün bitmemesi için, sık sık şarjda bırakıp sağlıksız bir kullanım göstermek yerine masaüstü bilgisayarların tercih edilmesi daha iyi olacaktır.

Bilgisayarların Batarya Ömrü Nasıl Arttırılır ?

Bahsettiğimiz aslında dizüstü bilgisayarlardır. Çünkü hiçbir laptop bataryası sonsuza dek kullanılamaz. Laptop kullanıcıları her ne kadar rahat ve taşınabilir olsa da sık sık şarj ile içli dışlı olmak durumunda kalır. Bataryalarımızı çok uzun süre kullanmak için bazı uygulamalar yapılabilir. Şimdi bir çok laptop kullanıcısının faydalanabileceği batarya ömrünü arttırma ipuçları vereceğiz.

Bataryalarınızın çok daha uzun ömürlü olması için veri alışını kapatın. Özellikle internet üstünde işlem yapmayacaksak ilk olarak wifi dediğimiz ağ bağlantılarını kapatmak çok yararlı olacaktır. Diğer yandan bilgisayara batarya tüketimine neden olacak en önemli etkenlerden biride de oyun oynamaktır. Eğer mümkünse oyun oynamamaya özen gösterdiğinizde bataryanızın ömrü daha da dayanıklı bir hal alır. Bunun haricinde dizüstü bilgisayarlarda şarj aleti, usb kablo, firewire bağlantısı, flash bellek, optik okuyucular şeklinde cihazlar ile bağlantısını kesmek çok yerinde bir karar olacaktır.

Laptopların Batarya Ömrü Nasıl Uzatılır ?

Bunların haricinde ekran parlaklığı da çok önemlidir. Ekran parlaklığı seviyesini biraz düşürmek oldukça faydalı olacaktır. Çünkü parlaklığın çok yüksek olması bataryanın da hızlı bitmesine sebep olmaktadır. Ek olarak dizüstü bilgisayarınızı mümkün olduğunca uyku moduna geçirmemekte yarar var. Uyku modu yerine kullanmayacağınız zamanlarda bilgisayarınızı kapatmak daha mantıklı bir yaklaşım olmaktadır. Bilindiği üzere tasarruf her zaman size kazandırmaktadır.

POPÜLER KONULAR

Bu Konu da İlginizi Çekebilir

Whatsapp profili nasıl düzenlenir? Çok basit!

WhatsApp’ta Ayarlar’a giderek profil fotoğrafınızı, isminizi ve hakkımda bilginizi düzenleyebilirsiniz. Birkaç kolay adım ile bu ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir