TOGG ne zaman satışa çıkacak? Bakan Varank açıkladı!

Türkiye’nin heyecanla beklediği yerli araba TOGG hakkında kimi zaman çeşitli söylentiler ortaya atılıyor. Fakat şunu söylemek gerekir ki gelişmeleri her vakit en yetkili ağızdan dinlemek gerekiyor. Çok sık konuşmayan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, katıldığı bir programda merak edilenlere samimiyetle cevap verdi. Genç öğrenciler tarafından Varank’a yöneltilen bir soru ise yerli araba hakkındaki son durumu gözler önüne serdi.

TOGG ne vakit satışa çıkacak? Bakan Varank açıkladı!

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Tantavi Kültür Merkezi’nde düzenlenen Net Konuşalım isimli programa katıldı. Merak edilen sorulara samimi bir formda karşılık veren Varank, gelen bir soru üzerine yerli arabanın son durumu hakkında da kıymetli açıklamalar yaptı. Varank,Türkiye’nin arabası, inşallah 2022 yılının sonunda seri üretim bandından çıkacak. Fabrikanın inşaatı devam ediyor. Makine siparişleri yapıldı. Otomobilin prototipleri testlere girmeye başladı. 2022 yılının sonunda seri üretim bandından çıkan araçlar, 2023 yılının birinci çeyreğinde piyasaya sürülmüş olur. Türkiye’nin arabasını bir otomobil olarak görmemek gerekiyor.” sözlerini kullandı.

Türkiye’nin arabası projesinin aslında değişen otomotiv sanayisine karşılığı olduğunu da söyleyen Bakan Varank, kelamlarını şu biçimde noktaladı: “Biz aracı ilk ilan ettiğimizde doğuştan elektrikli olacağını, kimi otonom özelliklere sahip olacağını ve tıpkı zamanında fikri mülkiyet hakları bizim olduğu için bu aracı aslında teknoloji platformu olarak görmemiz gerektiğini, ‘startup’ların geliştirdiği teknolojileri bu araca entegre edebileceğimizi dile getirmiştik. İnsanlar elektrikli araç için daha erken diyordu. Şu anki geldiğimiz noktada yüz yıldır araba üreten firmalar, ‘biz bu elektrikli araç ihtilalini nasıl yakalayacağız’ diye kaygı içerisindeler. Biz aslında hakikat vakitte yanlışsız teknolojiye yatırım yapmış olduk. Muvaffakiyetin anahtarı da burada. Doğru vakitte doğru teknolojiye yatırım yaptığınızda kazanmamanız için hiçbir sebep yok.”

POPÜLER KONULAR

Bu Konu da İlginizi Çekebilir

İşte yeni Symbol! Renault Tailant B segmentine yenilik getiriyor!

Renault Tailant ile B segmentinde yenilik ve şıklığı bir ortada sunmayı hedefliyor. İşte yeni araçla ilgili ayrıntılar. Son aylarda ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir