MIUI özel özelliklerini Xiaomi telefonlarda keşfedin ve yapılandırın!

Yeni makalemiz ile Xiaomi akıllı telefonlarında bulunan MIUI ile kimi özel özelliklere değineceğiz. Bu özellikler telefondan telefona değişiklik gösterebilir. Xiaomi bize her vakit parmaklarımızın ucunda olacak olan, her türlü konfigürasyona sahip olma imkanı sunuyor.

Özel özellikleri nerede bulabilirim?

Xiaomi cep telefonları ayarlarında, cihazımızı gereksinimlerimize uygun hale getirmek için her türlü ayarı ve özelleştirmeyi basitçe bulabiliriz. Bunların ortasında farklı konfigürasyonlara sahip olacak kısımlardan birini bulunuyor: Özel Özellikler.

Temel olarak, tüm Xiaomi aygıtlarında bu özel fonksiyonlar bulunmakta. Lakin üstte bahsettiğimiz üzere bu işlevler telefondan telefona değişiklik göstermekte.

Bu, hem akıllı telefonumuzdaki MIUI sürümüne hem de telefon modelinin kendisine bağlı olarak, bu kısma girdiğimizde az ya da çok özel özellikleriniz olabilir. Bu nedenle, detaylandırdığımız aşağıdaki rastgele bir özelliğe sahip değilseniz, endişelenmeyin, zira bu bir yanılgı değildir. Yalnızca taşınabilir aygıtınızda desteklenmiyor olabilir.

Bu nedenle, Xiaomi telefonunuzun sahip olduğu özel fonksiyonların her birini keşfetmek istiyorsanız, Ayarlar’a gitmeniz ve alt kısımda bu kısmı aramanız gerekecektir.

Görüntü Aracı

Olağanda firmanın tüm akıllı telefonlarında bulacağımız fonksiyonlardan biri de Görüntü Araç kutusu. Bir görüntü oynatılırken parmağınızı bir kenardan basitçe kaydırarak başlatılabilen bir özellik. Kullanabilmek için bu seçeneğin daha evvel aktifleştirilmesi gerekiyor. Bu özellik ek olarak, öbür öğeleri süratli bir biçimde yönetmek için birtakım seçeneklere ve ekran kaydı üzere uygulama kısa yollarına sahiptir.

Tıpkı halde, birebir açılır menüden sese ek olarak ekran renklerinin tarzını de değiştirebilir ve geçişleri yumuşatan bir mod ile manzarada farklı iyileştirmeler de sağlayabiliriz.

Game Turbo özelliği ile FPS arttırın

Hiç kuşku yok ki bugün birçok kullanıcı, akıllı telefonlarında her zamankinden daha fazla oyun oynuyorlar, bu yüzden de Çinli firma Game Turbo modunu yıllar evvel tanıtmıştı. Artık bu mod, oyuncular için çok faydalı bir araç haline geldi.

Bu özellik sayesinde, dokunmatik denetimlerin güzelleştirilmesine, ekranın ve sesin hassasiyetine dayalı olarak da oyun oynama tecrübesini geliştirmek mümkün oluyor. Game Turbo ile WiFi ağının gecikmesini azaltmamıza yardımcı olan bir seçeneği bile etkinleştirebiliriz. Oynarken kontrast ve renk doygunluğu üzere başka kimi noktaları da değiştirebilirsiniz.

Xiaomi yüzen pencereler

MIUI 12‘nin gelişinden bu yana Asyalı akıllı telefon markası, bir uygulama ile yüzen bir bildirim koyma mümkünlüğünü, yani söz konusu uygulama ile minyatür olarak bir pencere açan bir fonksiyonu tanıtmıştı.

Ayrıyeten bu özellikte rastgele bir seçenek yok. Yani, varsayılan olarak faaldir ve bize sadece kayan pencerelerin nasıl çalıştığını açıklayacağı, fotoğrafların dahil olduğu küçük bir öğretici gösterilecektir.

Kullanışlı ikinci alan

Bulacağımız fonksiyonlardan bir oburu de ikinci alan olacak. Tıpkı akıllı telefondaki farklı profilleri beğenimize nazaran büsbütün yapılandırabileceğimiz özelliklerden biri. Bu özelliği etkin etmek için izlememiz gereken adımlar şu biçimde olacaktır:

 • Ayarlara erişin.
 • Özel özellikler kısmına girin.
 • İçeri girdikten sonra İkinci Alan‘a tıklayın.
 • İkinci Alanı etkinleştir seçeneğini faal edin.

Kolay Mod

Kolay mod, bilhassa cep telefonu arayüzünün tüm taraflarının daha büyük bir boyuta sahip olmasına yardımcı olan yaşlı yahut görme engelli bireylere odaklanan bir özellik. Etkin etmek için şu adımları izlememiz gerekecek:

 • Tekrar telefon ayarlarınıza erişin.
 • Aşağı kaydırın ve Özel özellikler kısmına tıklayın.
 • Bu menüde Kolay moda tıklayın.
 • Kolay modu etkinleştir üzerine tıklayın.

Kalp Atış suratınızı ölçün

Asya firmasının Xiaomi Mi 11 Ultra üzere birtakım akıllı telefonlarında, parmak izi sensörünün kendisinde bulunan bir kalp atış suratı sensörü bulunur. Bu, kalp atış suratınızı ölçebildiği manasına geliyor. Bu ekstra bir fonksiyonellik. Bu özelliği aktifleştirmek ve kullanmak için aşağıdaki adımları izlememiz gerekecek:

 • Ayarlar’a gidin.
 • Özel özellikler kısmına erişin.
 • İçerideyken Kalp atış suratına tıklayın .
 • Akabinde, Başlat düğmesine tıklayın ve gereken müsaadeleri verin.
 • Akabinde, parmağınızı parmak izi sensörünün bulunduğu yere yerleştirmeniz ve birkaç saniye basılı tutmanız kâfi olacaktır.

Hızlı karşılıklar

Bildirimlere karşılık vermenin az bilinen bir yolu da süratli karşılıklar özelliği. Bu fonksiyon bize çok vakit kazandıracak. WhatsApp, Telegram yahut Instagram üzere farklı uygulamalarla birlikte çalışabilen bir özelliktir.

Aktifleştirmek için Özel fonksiyonlar kısmına gitmemiz ve Hızlı karşılıklar ‘a tıklamamız gerekiyor. Ayrıyeten, bu araçla çalışmasını istediğimiz uygulamaları seçebilirsiniz. Bu özellik sayesinde, bir bildirim aldığınızda evvelce tanımlanmış iletiler aracılığıyla cevap verme seçeneğine sahip olacaksınız.

Nasıl yapılır serimiz yeni içerikler ile devam ediyor. Fikirlerinizi yorumlar kısmında belirtebilirsiniz.

POPÜLER KONULAR

Bu Konu da İlginizi Çekebilir

Belleğinizi zahmetsizce geliştirebileceğiniz 5 ev yapımı yöntem!

Beyin, başka tüm organlar üzere, yaşla birlikte yeteneklerini de kaybeder ve bu durum hafızayı tesirler. Fakat bu sorun önlenebilir ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir