0 Grubu Diyeti Nasıl Olmalı

0 Grubu Diyeti Nasıl Olmalı

Her insanın fiziksel özellikleri, yaşı ve metabolizması birbirinden farklıdır. Bu nedenle kilo alıp verme süreçleri de kişiden kişiye değişim göstermektedir. Kan grubu da bu süreçleri etkileyen faktörler arasında yer almaktadır.

Kilo alıp vermememizi etkilemenin yanı sıra besinlere verdiği tepkilerle bizi hasta dahi edebilmektedir. A, B, AB ve 0 kan gruplarının her birinde bunlar farklılık göstermektedir bu nedenle hepsinin yemesi ve yememesi gereken yiyecekler bulunmaktadır.

 0 Kan Grubunda Beslenme

 0 kan grubunun başlıca özelliklerinden biri tiroid hormonundaki sorundur. Bu sorun iyot eksikliği nedeniyle ortaya çıkmaktadır. 0 kan grubunda B ve K vitamini, kalsiyum ve manganez alımına da dikkat edilmesi gerekmektedir bunların eksikliği hastalıklara sebep olmaktadır. Bunun yanında metabolizma hızları da düşük olan 0 kan grubu besinleri zor sindirirerek zayıflama konusunda güçlük yaşayabilmektedir. Diyette dikkat edilmesi konular: iyot eksikliği tamamlamak, sindirimi yavaşlatan besinleri tüketmemek. Bu kan grubunun başlıca özelliklerinden bazıları da et yemeklerini sevmeleri, bağışıklık sistemlerinin düzensiz olmasıdır.

 0 Kan Grubunun Yemesi Gereken Besinler

 İyot eksikliğini tamamlamak için öncelikle balık gibi deniz ürünleri tüketmeleri önerilmektedir. Karaciğer, kırmızı et, ıspanak onlar için sağlıklı besinlerdir. Zeytinyağı tüketmeleri de kalp ve damar sağlıklarını olumlu olarak etkiler ve kolesterolü düşürür.

Asidi düşük meyveler olan muz, mango, kiraz, erik ve incir gibi meyveler onlar için daha sağlıklıdır. İçecek olarak da maden suyu ve yeşil çay sindirimi kolaylaştırıp metabolizmayı hızlandırma özellikleriyle tercih edilmektedir.

 0 Kan Grubunun Uzak Durması Gereken Besinler

 0 kan grubunun metabolizması yavaş olduğu kilo vermeleri daha zordur bunu zorlaştıran sebeplerden biri de glütendir. Bunu önlemek için glüten bulunduran tahıl, ekmek gibi besinler azaltılmalıdır. Bunun yerine kepekli çavdarlı ekmek daha uygundur.

Asit içeriği yüksek olan armut, portakal, mandalina, kivi, böğürtlen gibi meyvelerden ve baharat, sos içeren yiyeceklerden uzak durulmalıdır yoksa reflü gibi mide rahatsızlıklarına yol açabilir. Sindirimi zor olan mantar, patates, mısır, karnabahar da önerilmemektedir.

Metabolizma hızını düşüren süt ürünlerinden yumurta, peynir ve süt gibi besin tüketimini sınırlandırmak diyette daha etkili yöntemlerden biridir.

0 Grubu Diyeti Nasıl Olmalı

POPÜLER KONULAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir