Honda’nın fabrikasını Türk şirket satın aldı! Yeni yerli otomobil geliyor

Honda’nın Gebze’deki kapanan fabrikasını Türk milyarder Mehmet Rüştü Başaran‘ın sahibi olduğu HABAŞ gurubu satın aldı. HABAŞ’ın fabrikayı yerli bir hibrit araba üretmek için kullanacağı açıklandı.

HABAŞ, tıbbi ve endüstriyel gaz, elektrik, çelik, tüp, ağır makine, üreticisi, LNG (sıvılaştırılmış doğal gaz) ve CNG (sıkıştırılmış doğal gaz), LPG (sıvılaştırılmış petrol gazı) dağıtıcısı, deniz nakliyatı ve liman hizmeti veren bir kuruluş.

Habaş Hibrit Otomotiv Üretecek!

Mehmet Rüştü Başaran, babası Hamdi Başaran tarafından “Hamdi Başaran Topkapı Oksijen Fabrikası” ismi ile 1956’da temelleri atılan HABAŞ Topluluğu’nun başında bulunuyor. Deniz terminalleri, depolama ve dolum tesisleri, LPG gemisi ile HABAŞ, LPG kesiminin de önde gelen kuruluşları ortasında yer alıyor. HABAŞ birebir vakitte yıllık 3 milyon ton olan çelik üretim kapasitesi ile Türkiye’nin değerli yatırımcıları ortasında.

Araba ve motosiklet tutkusu olduğu bilinen HABAŞ‘ın sahibi Mehmet Rüştü Başaran, uzun müddettir hayalini kurduğu yerli araba projesini, satın aldığı Honda fabrikasında gerçeğe dönüştürüyor.

HABAŞ yetkilileri, 30’a yakın mühendislik şirketi ile görüşme halinde olduklarını, yerli hibrit bir araba markası ile seri üretime başlayacaklarını açıkladı. Honda’nın İngiltere’deki fabrikasının ekipmanlarını da satın aldıklarını açıkladı.

Mehmet Rüştü Başaran, dünyanın önde gelen Ferrari koleksiyonerlerinden birisi. Garajında Ferrari 288 GTO, Ferrari F40, Ferrari i Superamerica’nın yanı sıra Mclaren F1, Porsche Carrera GT ve Hennessy Venom GT üzere 100’e yakın lüks araba bulunuyor.

POPÜLER KONULAR

Bu Konu da İlginizi Çekebilir

Yeni Honda City için ilk zam geldi! Bu sefer üzdü

Ülkemize şimdi yeni gelen Honda City, çok geçmeden birinci artırım ile tanıştı. Arabanın yeni fiyatları ise haberimizin ayrıntılarında ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir