iPhone 13 Pro’nun üretim maliyetinin kaç katına satıldığı ortaya çıktı

Apple, geçtiğimiz ay iPhone 13 serisi akıllı telefonlarını piyasaya sürdü. Aygıtlara o kadar çok talep geldi ki, şirket yeni siparişlerin sevkiyat tarihlerini Eylül ayının sonundan Ekim ayının son haftasına kadar uzattı.

iPhone 13 Pro serisi, yükseltilmiş özelliklerle birlikte geldi. Bugün ise kimi raporlar iPhone 13 Pro 256GB dahili depolama modelini kesimlere ayırarak, aygıt hakkında birtakım farklı bilgiler ortaya çıkardı.

Telefon sökme grubu tarafından paylaşılan bilgiler, iPhone 13 Pro’nun 6GB LPDDR4X RAM ile paketlendiğini ortaya koyuyor. Ayrıyeten iPhone 13 ve iPhone 13 Pro’daki GPU’nun çekirdek sayısı dışında birebir göründüğü ortaya çıktı. Standart modelin 4 çekirdekli bir GPU’ya sahip olduğu, Pro modelin ise 5 çekirdekli bir GPU’ya sahip olduğu bildirildi. Sökme süreci ayrıyeten iPhone 13’ün 1.7µm genişliğinde bir kameraya sahip olduğunu da ortaya çıkardı, bu da 1.4µm piksele sahip iPhone 12’den daha büyük piksellere sahip olduğu manasına geliyor. Öte yandan, Pro modeli, evvelki modelin 1.4µm piksellerine nazaran 1,9µm pikselli geniş bir kameraya sahip.

iPhone 13 Pro Apple’a ne kadara mal oldu?

Şirket, A15, Audio Codec ve Audio Amplifiers dahil olmak üzere kendi çiplerini kullanıyor. Öbür bileşenler Qualcomm, KIOXIA, NXP, STMicroelectronics, USI, Qorvo ve Broadcom üzere tedarikçilerden geliyor.

iPhone 13 Pro’nun materyal ve bileşenlerinin maliyeti yaklaşık 570 ABD Doları tutmuş. Apple iPhone 12 Pro’yu üretirken harcadığından 548 Dolar daha fazla harcamış. Bu fiyatlandırma, daha kıymetli çip, NAND bellek ve ekran alt sisteminin yanı sıra ana korumanın artan maliyetinden kaynaklanıyor. Fiyatlandırmaya yazılım, personellik, nakliye vb. öteki bağlantılı maliyetleri dahil değil. iPhone 13 Pro satış fiyatına kıyasla ise Apple aygıtı, üretim maliyetinin 1,9 katına satıyor.

POPÜLER KONULAR

Bu Konu da İlginizi Çekebilir

Bu Xiaomi modellerinin fiyatı dibe vurdu! Kaçırmayın!

Fiyat performans eserleri denilince akıllara son vakitlerde yalnızca bir marka geliyor: Xiaomi! İşte son devirde fiyatı düşen Xiaomi modelleri ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir