Kedilerin Bakımı Nasıl Yapılmalıdır
Kedilerin Bakımı Nasıl Olmalıdır ?

Kedilerin Bakımı Nasıl Olmalıdır ?

Kedilerin Bakımı Nasıl Olmalıdır ?

Evcil hayvanlar arasında en sık beraber yaşanan hayvanlar kuşkusuz kedilerdir. Kedi hayranları sayısının sürekli arttığı düşünülürse “kedi bakımı” konusunda da doğru bilgiler öğrenmek hem onların sağlıklarını korumak, ayrıca da birlikte yaşayanların içlerinin huzurlu olması açısından ilk şarttır. Kediniz varsa ilk önce kedilerinizin genel sağlık kontrolünden geçmesini ve olmaları gereken aşılarını yaptırmış olmalısınız. Kedilerin kuduz aşısını, karma aşısını, gençlik aşısını ayrıca diğer aşılarını da mutlaka geç kalmadan yaptırmalı ve düzenli şekilde veteriner kontrolünden geçirmelisiniz. Genel bakımı sağlanan kediler için sizlerin de düzenli şekilde uygulamanız gereken pek çok konu vardır.

Kulak Bakımı

Kedilerin kulak bakımı sahipleri tarafından uygulanabilir olanlardandır. Bütün kediler kulakları ile çevresinde olan tüm olayları anlar ve ona uygun olarak tepki geliştirirler. Bu sebeple kedinizin kulağı ile alakalı bir sağlık sorunu söz konusu olduğunda aşırı ciddi bir sorun yaşayabilir. Kulaklarının temiz tutulması da bu açıdan çok mühim olduğu için kesinlikle yavru olduğu zamandan itibaren kedinizi kulak bakımına alıştırmanız önemlidir. Genellikle kediler bu tip müdahalelerden çok fazla hoşlanmadıkları için kedileri bu gibi bakımlara çok önceden hazırlamanız gerekmekte.

Kedinizin, veterinere başvurarak alacağınız bir solüsyon yardımıyla kulaklarının içlerini bir pamuk ile yavaş yavaş ve içten dışa şeklinde hareketlerle temizleyebilirsiniz. Çok dikkatli olmanız gereken temizlik işleminde temizleme çubuğunu asla kulak kanalına sokmamalısınız. Bu durum kedinizin kulağına ciddi ve kalıcı hasarlar verebilir. Kedinizin kulağında oluşabilecek kulak enfeksiyonları veya bir takım problemler olduğunda bir koku yayılacağından bu gibi durumlara karşı bilinçli olmalı ve kesinlikle veterinere götürmelisiniz.

Tırnak Bakımı

Kedi bakımında en önemli bir diğer madde de kesinlikle tırnaklarının bakımıdır. İçeriye doğru çekme özelliğine sahip oldukları tırnakları kediler için çok fazla önemlidir. Bunları hem silah gibi kullanırlar hem de tutma eylemini tırnakları yardımı ile gerçekleştirirler. Tırnaklarının çok uzaması yürümelerine engel olabileceği gibi, tırnaklarının çıkması da aynı şekilde problem oluşturabilir. Bu sebeple kedilerinizin tırnaklarının çok fazla uzun olmasını önleyerek aşındırma yöntemi kullanabilirsiniz.

Kedilerin tırnak kesme uygulamasını da onlar daha çok küçükken alıştırma ile yapabilirsiniz. Hemen her kedinin tırnaklarını kesme olayından huzursuz olacağı ve korkacağı gerçeğini göz önünde bulundurup, bu uygulamayı ne kadar küçükken gerçekleştirirseniz korkularını ve sorunlarını da o kadar hızlı atlatmalarına yardımcı olursunuz.

Tırnak kesimini uygularken aklınızda bulundurmanız gereken şey, tırnakların orta bölümünde bulunan baz damarların ve sinirlerin geçtiğidir. Bu sebeple tırnak kesimi çok fazla dikkatli olunması gereken konuların en başındadır. Bu uygulamayı siz kendiniz yapabileceğiniz gibi ayrıca veteriner hekiminize de yaptırabilirsiniz. Kendiniz yapmak istiyorsanız da o zaman uygun ve doğru yöntemi öğrenebilmek ve kedinize zarar vermemek için ilk veya sonraki birkaç uygulamayı veterinerden öğrenmeniz son derece doğru olacaktır.

Kedilerin Bakımı Nasıl Olmalıdır ?

Tüy Bakımı

Kedi bakımında kesinlikle tüylerin bakımı konusu da en önemli bölümlerden birisidir. Kediler oldukça yoğun ve sık tüylü canlılar olduklarından bakımlarını da düzenli uygulamak gerekir. Kedinizin tüyleri sık sık dökülebileceği için, dökülmek üzere olan tüyleri toplamanız gerekmektedir. Tüy bakımı sırasında kedinizin genel sağlık kontrolünü de bir bakıma gerçekleştirebilirsiniz. Derisinde oluşan herhangi bir normal dışı durum olup olmadığına ya da pire veya diğer zararlı parazitlerin olup olmadığına da bu sayede bakabilirsiniz.

Sağlıklı bir kediniz varsa tüyleri de bunu gösterecektir. Kedinizin derisinin ve tüylerinin sağlığı ona doğru mamayı verdiğinizin de bir göstergesidir. Herhangi bir hastalığa sahip ise kedinizin tüylerini temizlemiyor oluşundan kolaylıkla anlayabilirsiniz. Yavruyken alıştırmanız gereken tüylerinin bakımında da, her işlem bitiminde onunla biraz oynayarak bakım işlemlerinin kendisiyle ilgilendiğiniz anlamına geldiğini ona hissettirebilirsiniz, korkmasını ve sıkılmasını önleyebilirsiniz.

Kedilerin Bakımı Nasıl Olmalıdır ?

POPÜLER KONULAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir