Nijerya Merkez Bankası Dijital Para Ünitesi eNaira için Çevrimiçi Web Sitesi Oluşturdu

Nijerya Merkez Bankası, merkez bankası dijital para ünitesi (CBDC) eNaira için web sitesi oluşturdu. Oluşturulan web sitesi 1 Ekim’de kullanıcıların erişimine açılacak.

Nijerya Merkez Bankası, CBDC’si eNaira’yı ayrıntılandıran bir web sitesi başlattığını bildirdi. eNaira’nın hem bir değişim aracı hem de bir kıymet deposu olduğunu belirten CBDC, perakende ödemelerde ve havalelerde kullanılmak üzere web sitesi oluşturdu. Vatandaşlar, banka hesabı entegrasyonu da içeren uygulamayı indirerek çabucak başlayabilirler.

CBDC, bankanın dijital para ünitesinde mahallî bankalara doküman gönderme kararının akabinde 1 Ekim’de başlayacak. Dijital varlık, yasal ihaleye ve faizsiz bir statüye sahip olacak. Paha bazlı süreçler azamî limit olacak.

Merkez bankası, eNaira’nın mahallî ve milletlerarası ticaretin yanı sıra finansal iştiraki artıracağını açıkladı. Web sitesinin, şu anda boş olmasına karşın, mevcut satıcıların listesini gösteren bir kısım bulunmaktadır. Öbür özellikler ortasında birleşik bir ödeme sistemi, bir hesap idare sistemi, temassız ödemeler ve eksiksiz eşler ortası ödemeler bulunacak.

Nijerya birinci olarak Haziran 2021’de bir CBDC teşebbüsünü duyurdu. Ülke, böylece dünyada epeyce tanınan olan kripto varlık piyasasına giriş yapmış oldu.

Afrika’nın teknoloji konusunda en bilgili ülkelerinden biri olan Nijerya, birebir vakitte kripto varlık pazarında en etkin olan ülkelerden biri. Hatta %31,9 ile kripto varlıkları en yüksek benimseme oranına sahip.

Nijerya Menkul Değerler ve Borsa Komitesi, tüm kripto varlık hesaplarının kapatılmasını isteyen merkez bankası kararının akabinde kripto varlık tekliflerini dondurdu. Daha sonra Nijerya Lider Yardımcısı, yasaklamak yerine kripto varlıkların düzenlenmesini istedi.

Ekim lansmanı, CBDC için bir pilot vazifesi görecek ve 2021 yılının sonuna hakikat tam lansman bekleniyor. Varlık, Hyperledger Fabric üzerinde çalışıyor. Pilot uygulama, önümüzdeki aylarda blok zinciri teknolojisinin yararlarını getirmeye istekli olan hükümetler tarafından başlatılan birçok projeden biri olacak.

POPÜLER KONULAR

Bu Konu da İlginizi Çekebilir

Kripto Varlık Piyasasında Eylül Ayında Neler Yaşandı?

Kripto varlık piyasasında geçtiğimiz Eylül ayında; kadar birçok farklı olay yaşandı. Galatasaray’ın, NFT koleksiyonunu piyasaya süreceğini ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir