Sürücüsüz Otomobiller
Sürücüsüz Otonom Araçlar

Otonom (Sürücüsüz) Araçlar

Otonom (Sürücüsüz) Araçlar

Sürücüsüz araçlar, bir sürücü olmadan kendi başına hareket edebilen ve hedeflenen noktaya ulaşmayı sağlayan araçlardır. Bazı sürücüsüz araçlar sadece otoyol üzerinde olan trafiği takip ederek gidebilirken bazıları da tam otomatik şekilde kendi kendine hareket edebilmektedir. Otonom düzeyine göre değişik çeşitleri bulunmaktadır.

Sürücüsüz Otomobiller Nasıl Çalışır ?

Otonom otomobiller, etraflarındaki dünyanın dijital resmini oluşturmak ve bu resim üzerinden güvenli bir yol çizmek için güçlü sistemli bilgisayarları ve bir çok sensör kullanmaktadırlar. Bu gidilecek güzergah haricinde, beklenmedik tehlikelere ya da belli olmayan yol işaretlerine de yanıt verebilecek yapıdadırlar. Bulunan sensörler, geleneksel video kameralar, radar, lazer ya da tümleşik sensörlerdir. Bu sensörleri, ya ön ızgara içine ya da dikiz aynasının hemen önünde bulunan bir bölmenin içine yerleştirilmiş şekilde modern arabalar üstünde görebilirsiniz.

Günümüz teknolojisi ile satın alabileceğiniz üretim modelleri, sadece yarı-otonom sürüş desteği sunabilmektedir. Bu sebeple şehir trafiği gibi yoğun trafikler içerisinde araca ekstra müdahale edebilecek sürücüye ihtiyaç bulunmakta. Yarı-otonom araçlar, direksiyonu kullanmanız gerektiğini belirtmek için sesli ve görsel uyarıları beraber kullanarak sizi uyaracaktır. Otomotiv Mühendisleri Topluluğu, kendi kendine sürülen bu teknolojinin farklı türlerini kategorize ile belirtmek için altı özerklik düzeyi tanımlamaktadır.

otonom araçlar

Bu düzeyler;

Level 0 Otonom olmayan araçlar

Araç üstünde, aracın çevresini takip edebileceğiniz kamera ya da sensörler bulunabilir. Fakat bu sensörlerin araç üstünde hiçbir kontrolü olmamaktadır. Aracı sadece sürücü yönlendirebilir.

Level 1 Sürüş yardımcıları bulunan araç

Araç, bazı sürüş yardım sistemleri ile beraber trafikte hareket edebilir fakat bunu bir sürücü ile birlikte yapabilmektedir. Trafikte önünüzde olan aracı algılayan ve süratini ona göre ayarlayan adaptif hız sabitleyici sistemleri bu gibi araçlarda mevcut olan sistemlere örnek verilebilir.

Level 2 Kısmi otonom araçlar

Araç, sürüş işlevlerini kontrol eder fakat bunu hiçbir uyarı olmasa da her an müdahale edebilecek bir sürücü ile gerçekleştirir. Mercedes E Serisi ve Tesla Model S gibi modeller kısmi otonom sürüş imkanı sunmaktadır. Düzgün otoyollarda, şeritlerin belirgin ve görünür olduğu yollarda araç kendi kendine yola devam edebilmektedir. Fakat Mercedes E Serisi, aracın kendi kendine devam edebilmesi için sürücünün direksiyon üstünde elini tutmasını istemektedir.

Level 3 Koşullu otonom araçlar

Level 2’deki araçlar şeklinde, araç, hızlanma, frenleme ve direksiyon hakimiyetini kontrol etmektedir. Fakat bazı durumlarda sürücünün direksiyonu ve hakimiyeti devralması gerekir. Bu level düzeyindeki araçlar, sürücünün hakimiyeti alması gereken durumlarda önceden ikazda bulunur. Önceden ikaz ederek sürücünün yola ve çevresindeki araçlara odaklanmasına ve dikkat etmesine olanak sağlamaktadır.

Sürücüsüz otonom araçlar

Level 4 Yüksek otonom araçlar

Belirlenmiş bir alanın içinde, yüksek otonom düzeyine sahip olan araçlar, sürücü müdahalesi olmadan kendi kendilerine hedeflenen noktaya gidebilmektedir. Araç içindeki sürücünün, etrafta olan bitene ve öteki araçlara odaklanmasına ihtiyaç yoktur. Araç belirlenen alanın dışına çıktığında kendi kendine güvenli şekilde park edebilme özelliğine de sahiptir.

Level 5 Tam otonom araçlar

Bu düzeydeki tam otonom araçlar, bütün bilim kurgu filmleri tarafından vaat edilmiş olan kendi başına hareket eden araçlardır. İnsan müdahalesi olmadan kendisini herhangi bir hedefe doğru götürebilmektedir. Aslına bakacak olursak bu tip araçlar, daha çok yolcu alanı ortaya çıkarmak için geleneksel kontroller ile donatılmayabilir. Sektörde çalışan uzmanlar, 2030 senesine kadar 5. level otonom araçları görmeyeceğimizi öngörmektedirler.

Sürücüsü olmayan otonom araçları, yakın gelecekte trafikte görmeye başlayacağız gibi durmaktadır. Bu alanda sık sık araştırma yapılmakta ve her geçen gün yepyeni teknolojiler tanıtılmakta. Ülkemizde de kısmi otonom araçlar yaygın bir biçimde kullanılmaktadır. Sürüş yardımcı sistemleri, bir çok tehlikeden korunmamızı sağlamaktadır. Fakat araba sürmek, kimilerine göre ayrı bir tutku. Bir çoğumuz otonom araçlar yaygınlaşmış olsa da aracını kendisi sürmeyi isteyecektir. Sürüş becerilerimize her ne kadar güveniyor olsak da güvenlik bakımından herhangi bir bilgisayar sistemi bizlerden daha iyi olacaktır. Tam otonom araçlara şimdilik geçmemiş olsak ta sürüş güvenliği sistemlerini aktif şekilde kullanmamız hem bizim hem de diğer insanların can güvenliği bakımından oldukça önemli.

POPÜLER KONULAR

Bu Konu da İlginizi Çekebilir

TÜM OYUNLARI KAZANIN! (Razer Blackwidow Elite Klavye ve Razer Deathadder Elite Mouse)

TÜM OYUNLARI KAZANIN! (Razer Blackwidow Elite Klavye ve Razer Deathadder Elite Mouse) Herkese merhaba; bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir