ssd diskleri hızlandırmak
SSD Diskleri (Sabit Diskleri) Temizlemek ve Ayarlamak

SSD Diskleri (Sabit Diskleri) Temizlemek ve Ayarlamak

SSD Diskleri (Sabit Diskleri) Temizlemek ve Ayarlamak

Manyetik sabit diskler bütün günümüz bilgisayarlarının en problemli bileşenidir. Bu sebeple, fazla yükleme yapmak ve data kaosuna izin verilmemeli ve sistemler daha fazla yorulmamalıdır. Disk ne kadar çok doldurulursa, yapılacak olan işlemler de o denli yavaş olur. Bu bilhassa yazma işlemi için geçerlidir, zira okuma başlıklarının birbirinden uzakta olduğu boş alanlar arasında atlamak mecburiyetinde kalırlar. Ancak bu sabit diski düzenleme işlemi hiç te sandığınız gibi kolay değil. Çoğunlukla sıkıntısız biçimde neleri sileceğinizi bulmanız zordur ve Windows Gezgini de gizli ve gereksiz boşlukları bulmak konusunda hiç başarılı değil.

Genellikle kendi oluşturmuş olduğunuz dizinler ve dosyalar ile başlamalısınız. Geçici olan dosyalar ve indirilenler klasörünüz başlamanız için iyi bir nokta olacaktır. TreeSize Free aracı büyük verileri barındıran klasörleri bulabiliyor. “windows” gibi klasörlerde aşırı fazla yer kaplayan alt klasörler bulacaksınız. Özellikle de “WtnSxS”. Ancak bu konumlarda olan klasörlerden el ile hiçbir şey silmemelisiniz ve geçici klasörlere de dokunmamalısınız.

WinSxS klasörü özel olarak dosyalar için bağlantılar içermektedir. Aslına bakacak olursak bu alan normalde dolu değildir. CCleaner bu kapsamda sıkıntısız bir temizleme aracıdır. Ancak bazı konulara dikkat etmelisiniz yoksa örnek olarak; bu araç tarayıcı geçmişinizi de silecektir.

Arka planda çalışan, Windows dosyalarının düzgün biçimde dağıtılması ile (yani aşırı dağılmamış bir şekilde) ilgilenir. Ancak bunun detaylı bir birleştirme yapmak yerine sisteminize aşırı yüklenmemeye itina ettiği ve efektif olmadığını da belirtelim.

Sonuç olarak disk birleştirmenizden zarar gelmez. Hatta biraz hızlanması bile sağlanabilir. Piriform Defraggler birleştirme yapmak için idealdir, klasörleri tek tek de birleştirebilir. Bu da çok fazla yazılıp okunan klasörler için idealdir.

SSD Hızını Arttırmak

Bir SSD disk her zaman son sürüm olan gömülü yazılımı kullanmalıdır, böylelikle çok daha iyi performans sunar ve problemler de arınmış olur.
Daha da ilerisi, Windows İşletim Sistemi de SSD’ye uygun duruma gelmelidir. Bu ikisini de Samsung Magician adında özel bir yazılım ile yapabilirsiniz. Bu yazılım en son sürümü üreticisinin web sitesinden indirir ve Windows’ta kendiliğinden başlatır.

Eğer ilk nesil bir SSD kullanmaktaysanız, hızı eskisi gibi olmayacaktır. Zira trim teknolojisi kullanmadığından, eski bir SSD işletim sisteminin sildiği dosyaları asla fark etmez.

Uzun zaman kullanımdan sonra, bu SSD’ler özellikle yazma işlemlerini yaparken yavaş kalmaya başlarlar. Bunu gibi bir durumda, yapabileceğiniz tek şey sistemi baştan ayarlamak olacaktır. Bunu uygulamak için, sistemin tam yedeğini alın, SSD’yi fabrika ayarlarına geri yükleyin ve yedeği SSD’ye geri yükleyin.

POPÜLER KONULAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir