Bu da oldu! Uçabilen robot yapıldı

Şu ana kadar çeşit çeşit robotlar yapıldı. Arkadaşınız yahut evcil hayvanınız olabilecek sempatik robotlar, size hizmet veren robotlar ve hatta dans edebilenler üzere çeşitli robotlar gördük. En son Boston Dynamics’in robotlarının parkur alanındaki performansı gündeme oturmuştu. Artık bu kategoriye bir yenisi eklendi.

Caltech’teki araştırmacılar tarafından geliştirilen, LEO isimli robot ürüme ve uçma ortasında kolay kolay geçiş yapabiliyor. Robot bir kaykay bile sürebiliyor. Lakin robot böcek gibisi görünümüyle görenleri biraz korkutuyor diyebiliriz.

Karşınızda uçabilen robot LEO


LEO ismini, Legs OnboArd drone’ın kısaltması olan LEONARDO’nun da kısatılmış halinden alıyor. Caltech, bir gevşek çizgide yürüyebildiği ve zıplayabildiği için robotu kısmen yürüyen bir robot ve kısmen uçan bir robot olarak tanımlıyor. LEO’nun ayrıyeten, istikrarı üzerinde yeterli bir denetim seviyesi elde etmesine yardımcı olan çok eklemli ayakları ve pervane tabanlı iticileri kullanan birinci robot olduğu söyleniyor.
LEO’yu uçabilir hale getirmenin nedeni, engebeli yerden kaçmasını sağlamaktı.

Caltech bir blog yazısında, iki ayaklı robotların beşerlerle birebir hareketleri kullanarak gerçek dünyadaki toprakların üstesinden gelmekte insanlardan daha fazla zorlandıklarını yazdı. LEO’nun uçma yeteneğinin devreye girdiği yer de burası. Zira LEO engebeli topraktan büsbütün kaçınabilir. LEO, gevşek bir çizgide yürümek ve kaykay yapmak üzere misyonları gerçekleştirmek için yürüme ve uçmayı bile harmanlayabiliyor.

POPÜLER KONULAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir