Cep telefonu olmadan WhatsApp nasıl çalışır?

WhatsApp birçok güncellemeden sonra, bu Çarşamba uygulamanın beta sürümünün cep telefonu olmadan çalışmaya başlayacağını, yani programın çalışmaya devam etmesi için artık bir cep telefonunun internet irtibatına muhtaçlık duymayacağını duyurdu.

Yazılım, akıllı telefonu ana aygıt olarak kullandığından ve bilgiler ondan şifrelenip korunduğundan, değişiklik nispeten kıymet arzediyor.

Bu sebepten dolayı WhatsApp , kullanıcılara güvenlik sağlamaya devam etmek için yeni bir çoklu aygıt mimarisinin inşasını duyurmuştu. Teknolojiyi hakikaten değiştirmeden evvel, Facebook uygulaması insanların kapalılığının nasıl korunacağını açıkladı.

WhatsApp bir aygıta bağımlılığı bitiriyor mu?

Şu anda, WhatsApp akıllı telefondaki uygulamayı ana aygıtı olarak kullanıyor ve bu da tüm kullanıcıların data kaynağına konsantre olmasını sağlıyor. Ek olarak, kullanılan cep telefonu, metin bildirilerini, sesli bildirileri vb. şifreleyebilen ve şifresini çözebilen tek telefondur.

Örneğin, bir kullanıcı WhatsApp Web’i açtığında, program tarayıcıya yansıtılır ve sadece farklı bir arayüz elde edilmesini sağlar. Bu manada yazılım, başka aygıtlara erişim sağlayan tek bir şifreleme anahtarını (cep telefonunda) fiyat.

Uygulamaya nazaran, bu mimari “telefon ile yardımcı aygıt ortasında güvenlikten ödün vermeden sıkıntısız bir halde senkronize edilmiş bir tecrübenin sunulmasını kolaylaştırıyor.” Platformun yayınladığı mevcut sistemin fonksiyonelliğini açıklayan bilgi grafiğini aşağıdan denetim edebilirsiniz.

WhatsApp güvenliği nasıl çalışacak?

Uygulama güvenlik ve çok taşınabilir gibisi bir kullanıcı tecrübesi sunmasına karşın, uygulamanın mevcut altyapısı, kararlılığı korumak için aygıtlar ortasında geçiş yapmayı gerektiriyor Örneğin WhatsApp Web‘in kullanımı, tüm süreçleri cep telefonunun yapmasını zarurî kılarak, kullanıcıyı pil ve internet teması ile cep telefonunu açık tutmaya zorlamanın yanı sıra, biraz daha yavaş ve ağırlaşmalara maruz bırakıyor.

WhatsApp, kullanıcı tecrübesini güzelleştirmek için uygulamanın mimarisini yine tasarladı ve beta sürüm testlerinden her aygıtın kendi kimliğine (cep telefonu bağımlılığını ortadan kaldırarak) sahip olmasını sağladı.

WhatsApp Çoklu Aygıt Mimarisi Nedir?

Yeni çoklu aygıt mimarisi, teknolojilerin bir kombinasyonunu kullanıyor. Şirkete nazaran güvenlik kodu, tıpkı kullanıcının tüm aygıt kimlikleriyle eşleşecek biçimde genişletildi. Bu, şahısların ve bireylerinin hangi aygıtlara bildiri ve evrak gönderdiklerini denetim edebilmeleri içindir.

Ayrıyeten “Otomatik Aygıt Doğrulama” ismi verilen bir protokol geliştirilmiştir. Birinin kimliğini doğrulamak için gereksinim duyduğu sayıyı azalttığı için yeni sistemin kullanımını kolaylaştırıyor. Bu nedenle, denetimler sadece bir kişi hesabını yine kaydettirirse gerçekleştirilecektir.

Yeni sistem, gönderilen her iletisi başka farklı korumak için ikili şifreleme kullanan “client-fanout” isimli bir yaklaşıma sahip olacak. Facebook şirketine nazaran bildiriler sunucuda saklanmıyor ve kümeler halinde Gönderici Anahtarı ölçeklenebilir şifreleme şeması kullanılmaya devam ediyor.

Pekala Yeni Sistemin Yararları Neler?

WhatsApp, bu yeni değişikliğin, bu yeni sistemdeki denetimin, telefonda bir QR Kodu tarayarak yeni aygıtların bağlanmasını içermeye devam edeceğini vurguladı. Birinci kayıttan itibaren cep telefonu ile temasa artık gerek kalmayacak ve aygıt “bağımsız” hale gelecektir.

Cep telefonu aracılığıyla, mevcut tüm irtibatları denetim etmek, en son ne vakit kullanıldıklarına erişmek ve rastgele birini uzaktan çıkarmak üzere kişinin WhatsApp Web kullandığındaki hizmetin esasen sunduğu üzere mümkün olacak.

Böylelikle, kullanıcılar WhatsApp‘a (ana akıllı telefona ek olarak) dört adede kadar tamamlayıcı aygıt bağlayabilecekler.

POPÜLER KONULAR

Bu Konu da İlginizi Çekebilir

Bu Xiaomi modellerinin fiyatı dibe vurdu! Kaçırmayın!

Fiyat performans eserleri denilince akıllara son vakitlerde yalnızca bir marka geliyor: Xiaomi! İşte son devirde fiyatı düşen Xiaomi modelleri ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir