Erken final! Opel için yolun sonu!

Almanya merkezli araba üreticisi Opel global çip krizi sebebiyle Almanya’nın Eisenach kentindeki üretim tesisinde 2022’nin başına kadar üretime ara vereceğini duyurdu.

Stellantis Grubu’na bağlı araba şirketi Opel, Almanya’daki fabrikasında global yarı iletken çip krizinin beraberinde getirdiği tedarik sorunu nedeniyle üretimi durdurma kararı aldı. Opel’in yaptığı açıklamaya nazaran üretime en erken 2022 yılında başlanması bekleniyor.

Pandemi çip krizini tetikledi

Çip krizi uzun vakittir pandeminin de tesiri ile pek çok bölümde düşünce yaşanmasına sebep oluyor. Bilgisayardan arabaya aklınıza gelebilecek pek çok elektronik eşyada yarı iletken hususlar ile tasarlanmış çipler kullanılıyor.

Pandemi ile elektronik eserlere talebin artması ve pandeminin olumsuz tesirleri sonucunda çip üretiminde yaşanan aksaklıklar tüm dünyada onlarca kesimin çip krizi sorunu yaşamasına sebep oldu. Araba kesiminde pek çok marka çip krizi ile ilgili sıkıntılar yaşıyor. Son olarak Opel’de Almanya’da üretim yapan bir fabrikasında gelecek haftadan itibaren yeni yıla kadar üretimi durdurdu.

Global kıtlık yaşanan çipler ile ilgili araştırma yapan AlixPartners şirketinin yaptığı araştırmanın sonucuna nazaran çip derdi sanayide maliyetlerin artmasına sebep oldu. Ayrıyeten yarı iletken çip arzında yaşanan meşakkat, global otomotiv sanayisinde bu yıl 210 milyar dolarlık ciro kaybına neden olacak.

Tüm bölümler bu yıl 7,7 milyon araçlık üretim kaybı yaşanmasına sebep olan çip krizinin en kısa vakitte tahlile kavuşmasını bekliyor.

POPÜLER KONULAR

Bu Konu da İlginizi Çekebilir

Yeni Honda City için ilk zam geldi! Bu sefer üzdü

Ülkemize şimdi yeni gelen Honda City, çok geçmeden birinci artırım ile tanıştı. Arabanın yeni fiyatları ise haberimizin ayrıntılarında ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir