Honda Türkiye fabrikası kapatıldı!

Kocaeli’nin Gebze ilçesindeki Honda fabrikası kapatıldı. Kapatılan fabrika 24 yıldır üretim yapıyordu. Fabrikanın kapatılmasının nedeni şirketin iç dinamiklerinde yaşadığı kimi sorunlar olarak nitelendirildi.

“1992’den bu yana Türkiye’de faaliyet gösteren Honda son aracın da çıkartılmasıyla fabrikanın kapılarını kapattı. Şirket 1997’den beri Gebze’de üretim yapıyordu. Honda Türkiye, 2019 yılında yaptığı açıklama ile tesisteki üretimini 2021 yılı itibariyle durduracağını zati duyurmuştu.

Honda Türkiye fabrikası kapatıldı

Yıllık 38 bin adetlik üretim kapasitesine sahip fabrikanın çalışan sayısı 770 kişiydi. Japon marka 2019’da fabrikasını kapatacağını ve yalnızca pazarlama faaliyetleri ile Türkiye’de bulunmaya devam edeceğini söylemişti. Honda emisyon bedelleri baskısı ve bundan ötürü elektrikli modellere ağırlaşmaya karar verdiği İngiltere ve Türkiye’den çekilerek Asya’ya odaklanacak.

Japon finans ve otomotiv uzmanı Osamu Katayama, çekilme nedenlerinden birincisini düşük üretim ve satış hacmi olarak gösterdi. İkinci nedeninse Honda arabalarının, Avrupa’da uygulanan yüksek etraf güvenliği standartlarını tam olarak karşılayamaması olduğu belirtildi. Honda Türkiye, satış ve satış sonrası operasyonları ile Türkiye’de faaliyet göstermeye devam edecek.

POPÜLER KONULAR

Bu Konu da İlginizi Çekebilir

Yeni Honda City için ilk zam geldi! Bu sefer üzdü

Ülkemize şimdi yeni gelen Honda City, çok geçmeden birinci artırım ile tanıştı. Arabanın yeni fiyatları ise haberimizin ayrıntılarında ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir