Kanser ve müzik

Kanser hastalarında yorgunluk epeyce sık rastlanan değerli bir sorun olmasına karşın bu sorunun tedavisine yönelik tedavi teknikleri epeyce kısıtlı. Yakın vakitte kansere bağlı yorgunluk şikayetiyle hastaneye yatırılan hastalara müzik tedavisi yapılmasıyla ilgili bir çalışmanın sonuçlarını açıklayan Anadolu Sıhhat Merkezi Medikal Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Serdar Turhal, “ABD’deki Memorial Sloan Kettering Kanser Merkezi’nde 436 hasta ile gerçekleştirilen araştırmaya nazaran tamamlayıcı tıp uygulamaları içerisinde 20-30 dakika uygulanan faal müziğin, hastaların yorgunluklarının azalmasına katkıda bulunduğu gösterilmiştir” açıklamasında bulundu.

Kansere bağlı yorgunluğun kanser tedavisi gören hastaların yaklaşık yüzde 90’ında görüldüğünü belirten Anadolu Sıhhat Merkezi Medikal Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Serdar Turhal, “Özellikle hastaneye yatmış hastalarda bu daha da değerli bir sıkıntıdır. Bunun tarifi hastayı rahatsız eden, devamlı süren ve hastanın ‘yorgunluk’ diye tanım ettiği durum olarak açıklanmaktadır. Bu durumdaki hastalar daha uzun müddet hastanede kalmakta ya da bu hastaların hastaneye tekrar tekrar yatışları gerekmektedir. Bu badire hastaların günlük aktivitelerini yapmalarına ve sıhhat ilintili ömür kalitelerinin bozulmasına neden olup, sonuç olarak da genel sağ kalımı etkilemektedir. Hastaların yaklaşık yüzde 60’ı yorgunluk şikayetlerine yapılan müdahalelerin kâfi olmadığını düşünmektedir” dedi.

Müzik tedavisi tamamlayıcı tıp uygulamaları içerisinde uygulanıyor

Müzik tedavisinin, ABD’de Ulusal Kanser Enstitüsü’ne bağlı merkezlerin yaklaşık yüzde 50’sinde tamamlayıcı tıp uygulamaları içerisinde kullanıldığını vurgulayan Medikal Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Serdar Turhal, “Burada eğitimli müzik tedavisi uzmanları, müzik bazlı uygulamaları tedavi maksatlı kullanmaktadırlar. Bu müzik uygulamaları etkin yahut pasif olarak kıymetlendirilebilir. Etkin müzik tedavilerinde hastalar müzik söylemekte, müzik enstrümanları çalmakta, müzik kelamları yazmakta ya da dinlenilmesi için müzik yapıtlarını seçmektedirler. Bu yapıtları seçtikten sonra da müziklerin seçimlerindeki niyetleriyle ilgili paylaşımlarda bulunuyorlar” biçiminde konuştu.

Faal müzik tedavisi kanser tedavisine bağlı yorgunluğu azaltıyor

Müziğin hastalara yararlı olduğunu gösteren son çalışmanın New York’taki Memorial Sloan Kettering Kanser Merkezi’nde yapıldığını söyleyen Prof. Dr. Serdar Turhal, “Araştırma 436 hasta ile gerçekleştirilmiştir. Bu hastalar kan kanseri, göğüs kanseri, sindirim sistemi kanseri ve jinekolojik kanserleri olan hastalardı. Bu hastalardan 360 adedine etkin müzik tedavisi, 76 adedine de pasif müzik tedavisi uygulanmıştır. Bu tedavi uygulamalarının müddeti 20-30 dakika ile sonludur. Sonrasında hastaların yorgunluğu değerlendirilmiştir. Bu çalışmada pasif müzik tedavisine kıyasla faal müzik tedavisinin daha yüksek oranda hastaların kendisini uygun hissetmesine ve yorgunluklarının azalmasına katkıda bulunduğu gösterilmiştir” biçiminde konuştu.

POPÜLER KONULAR

Bu Konu da İlginizi Çekebilir

Profesyonel yüz bakımı

Büyük bir hacme sahip olan derimiz, faal bir organ ve çeşitli katmanlardan oluşur. Bu katmanlar bir döngü içerisinde olgunlaşır ve en üstteki ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir