Kuruyemişlerin başrol oyuncusu: ceviz

Yapılan birçok çalışmada insan sıhhati üzerine olumlu tesirleri kanıtlanmış bir yağlı tohum olan ceviz; besin bedeli açısından hayli kıymetlidir. İçeriğinde omega-3 ve omega-6 üzere çoklu doymamış yağ asitlerini barındırır. Yağda eriyen vitaminlerden A ve E, suda eriyen vitaminlerden B1, B2, C, folik asit, pantotenik asit ve niasin içerir. Minerallerden demir, bakır, çinko, potasyum ve fosforun güzel kaynaklarıdır.

Tertipli tüketildiğinde..

Ceviz, nizamlı olarak tüketildiğinde; kardiyovasküler hastalıklar ve kanseri önlemede kıymetli bir role sahip olduğu belirtilmektedir. Berbat kolesterolü(LDL) düşürürken; yeterli kolesterolü(HDL) arttırır. Ayrıyeten depresyon, bunama üzere kimi rahatsızlıkların önlenmesinde de olumlu tesirleri vardır. Kandaki melatonin hormon düzeyini artırdığını ve buna bağlı olarak uyku düzensizliklerinin ortadan kaldırılmasına yardımcı olur.

Kaliteli yağlardan korkmayın!

Kuruyemişler yüksek yağ içermelerine karşın zayıflama diyetlerinde de epey sık kullanılan besinler ortasındadır. Kuru meyvelerle birlikte, bitki çayınızın yanında, salatanızda, kahvaltınızda.. Kaliteli bir yağ almak isterseniz ceviz en büyük yardımcılarınızdan biri olabilir. Unutmayın ölçüsü abartmadığınız sürece tüm besinler sizinle!

Pekala ne kadar yiyelim?

Her bireyin kendine has özellikleri ve beslenme biçimi vardır. Bu yüzden bireyden bireye nazaran alınması gereken ölçüler değişebilir. Ceviz bir yağlı tohumdur bu yüzden yağ kümesine girer. Genel bir teklif için günlük 2-3 adet ceviz çiğ olarak tüketilebilir.

POPÜLER KONULAR

Bu Konu da İlginizi Çekebilir

Kanser ve müzik

Kanser hastalarında yorgunluk epeyce sık rastlanan değerli bir sorun olmasına karşın bu sorunun tedavisine yönelik tedavi teknikleri epeyce ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir