Domhnall Gleeson Kimdir ? Filmleri Neler ?
Domhnall Gleeson Kimdir ? Filmleri Neler ?

Domhnall Gleeson Kimdir ?

Domhnall Gleeson Kimdir ?

Domhnall Gleeson; 12 Mayıs 1983 senesinde İrlanda’da doğmuş olan aktör ve yazardır. Domhnall Gleeson’ın son oynadığı The Revenant ve Star Wars gibi başarılı filmler olmuştur.

Domhnall Gleeson ve Sinema Kariyeri

Gleeson İrlanda’nın başkenti olan Dublin şehrinde dünyaya gelmiştir. Babası Brendan Gleeson gibi oyuncu olmayı kafasına koyan Gleeson, üniversite eğitiminde, Dublin Teknoloji Enstitüsü’nde 4 senelik medya sanatları bölümünü bitirmiştir. Mezun olduktan sonra 2006 senesinde Studs adlı filmde babasıyla birlikte rol almıştır. Ödüllü kısa filmler olan Six Shooter ve Boy Eats Girl’de de rol alan Gleeson, ek olarak The Last Furlong adlı bir İrlanda dizisinde de rol almıştır. 23 yaşındayken The Lieutenant of Inishmore isimli Broadway şovundaki başarılı performansı ile Tony Award ödülüne layık görülmüştür.

2010 senesine kadar küçük büyük bir çok prodüksiyonda oynayan Gleeson, Harry Potter ve Ölüm Yadigarları filminde canlandırdığı Alastor Moody rolü ile meşhur olmuştur. Ek olarak True Grit gibi ödüllü bir filmde de rol alan Gleeson, 2011 senesinde Ifta Award tarafından verilen “en iyi aktör” ödülünü kazanmıştır. 2011 senesinden sonra da kaliteli prodüksiyonlarda rol alan Gleeson, en son Yıldız Savaşları (Star Wars) Güç Uyanıyor filminde kaptan Hux rolünü canlandırmıştır.

Domhnall Gleeson Hakkında Kısaca Bilgiler

Koyu bir Aston Villa taraftarıdır. Babası ile zaman oldukça maçlara gitmekten çok memnun olduğunu her zaman dile getirir. 1.85 metre boyundadır. En sevdiği film 2002 yapımı Punch-Drunk Love’dır. Ex Machina, Star Wars, Brooklyn ve The Revenant gibi çok başarılı ve reytingli filmlerde baş rollerde oynamıştır. Oynadığı televizyon dizileri de The Last Furlong, Your Bad Self, When Harvey Met Bob ve Black Mirror. 2013 yapımı About Time isimli romantik komedide baş rollerini paylaştığı Rachel McAdams’e olan hayranlığını her zaman dile getirmektedir. 2017 senesinde vizyonda olan Star Wars 8 filminde de yine kaptan Hux rolünü canlandırmıştır. Babası Brendan Gleeson, Edge of Tomorrow, In Bruges, Into the Storm, Beowulf ve Troy gibi bir çok popüler filmde rol almıştır. Harry Potter ve Ölüm Yadigarları filminde babası ile birlikte rol almıştır. İnsanlar babası sebebiyle bu rolü aldığına inanır diye önce teklifi geri çevirmiş sonra da kabul etmiştir.

POPÜLER KONULAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir