Pazarlama ve Satış Arasındaki Farklar Nedir?
Pazarlama ve Satış Arasındaki Farklar Nedir?

Pazarlama ve Satış Arasındaki Farklar Nedir ?

Pazarlama ve Satış Arasındaki Farklar Nedir ?

Pazarlama, bir hizmetin ya da ürünün satılabilmesi için imkan oluşturacak bir pazarın boyutlarını çözmek ve o pazara göre bazı stratejiler (fiyat yapısı belirleme, markalaşma, satılacak ürün özellikler gibi) geliştirmektir. Satışı sonlandırıp, kapatıp, bir anlaşma veya kontrat imzalamak için uygulanan her şey de satış sürecidir. Bu bahsettiklerimiz başarıya ulaşmış bir iş için mecburidir ve biri olmadan bir diğerinin maalesef anlamı yoktur. Stratejik şekilde bu 2 metodu da birleştirebilmeyi başardığınız anda ortaya başarı ile sonuçlanmış bir iş çıkarmış olursunuz. Ek olarak eğer yapmış olduğunuz bu çabalar dengeyi korumuyor ve denge bozulursa büyümeniz çok zorlaşacaktır.

Pazarlama tekniği ve taktikleriniz satacak olduğunuz ürünler ve hizmetler için beklenenleri karşılamak ve ikna etmek için yaptığınız bütün ölçümleri kapsamalıdır. Satışa giden bu yolda hazırlanmış olan ürün özellikleri, halkla ilişkiler, mesajlar, reklamlar ve fiyat politikası markalaşmayı içermektedir.

Satışın gerçekleştiği süreç ise kişiler arasında gerçekleşen iletişimdir. Genel olarak bire bir toplantılar, telefonda yapılan görüşmeler ve ağlarla yapılmaktadır. Bu süreç sizi müşteri ile yüz yüze getiren ve beklentiler ile mesafe yerine kişisel seviyede olan, işleyen her şeydir.

Bir ürün ya da hizmeti satarken (pazarlarken), satışa giden süreç aslına bakarsak toplamda 8 kişi ile iletişime geçtiğinizde başlamaktadır. Eğer bu süreci başarı ile geçebilirseniz, soğuk bir süreçten daha sıcak sürece geçebilir ve beklenenleri ilerletmiş olursunuz. Satış süreci sıcaklaştığında ve bu süreç tavana vurduğunda satışta profesyonel olanlar için satışı kapatmak oldukça kolaydır.

Yukarıda yazmış olduğumuz açıklamada gördüğünüz gibi pazarlama ve satış için seviyeyi ilerletmiş olmak çoklu iletişimden geçmektedir. Bu sebeple pazarlama ile satışı birleştirebilen bir stratejiyi takip etmeniz oldukça önemlidir. Bu taktik ile soğuk, sıcak ayrıca yakıcı seviyelerin tamamını aşmanızı sağlayacaktır. Tüm bunlar denge ile alakalıdır.

Pazarlama ve Satış Arasındaki Farklar Nedir ?

Pazarlama ile Satış Tekniğinizi Nasıl Birleştireceğinizi Biliyor musunuz ?

Zamanınızı ayırın ve beklentileriniz listesi ile veri tabanını soğuk, sıcak ve yakıcı seviye hedeflerinize göre kategorileştirin . Sonrasında ise bu oluşturduğunuz gruplar için nasıl strateji sürdüreceğinizi belirleyin.

Örnek olarak aşağıda sunmuş olduğumuz metotları uygulayabilirsiniz;

Soğuk Yol Stratejisi: Direkt e-mail gönderin ya da özel indirimler sunun. Bunu bilhassa internet şirketleri sık sık yapar. Örnek olarak, Gittigidiyor.com, n11.com ve trendyol.com

Sıcak Yol Stratejisi: Telefon ile arayın, satış mektupları yollayın ya da özel seminer ve eğitim planlayarak sıcak seviyenin başarıya ulaşması için tümünü bir arada birleştirin. Bu durumda da direkt satış personellerinin iletişim becerisine bağlıdır. Örnek olarak;

Sıcak seviyeye geldiğiniz zamanda satışın kapatılma sürecini de başlatmalısınız. Bir yerde beklentiyi karşılamış olduğunuzda bunu yapmak daha kolay olacaktır. Bu uygulamayı bire bir olan görüşmelerle, sunumlarla, değerlendirmeler ile ya da sözleşme ile yapabilirsiniz.

Pazarlama ya da Satışlardan Memnun Değil misiniz ?

Eksiklik hissettiğiniz konularda bir ortağa sahip olmak genel olarak başarıyı yakalamak için iyi bir alternatiftir. Bunu alakalı alanlarda ortaklık vererek, bayilik oluşturarak ya da satış personeli alarak uygulayabilirsiniz. Ancak şunu unutmamanız gerek; Satış kabiliyeti yüksek olan şahıslar genelde pazarlama konusundan pek de iyi anlamazlar. Bu bahsettiğimiz konu size çok garip ve saçma gelebilir baktığımızda ülkemizde pazarlamacı diye bahsedilen şahıs aslında pazarlamadan sorumlu olan şahıs değildir. Yani pazarlama stratejilerini ya siz oluşturmalısınız veya bulunduğunuz sektörde tecrübeli olan bir başka kişiyi bulmanız gerekmektedir. Piyasaya yepyeni bir ürün çıkarmayı düşünüyorsanız ve bütçenin büyük bölümünü alacağınız satış personellerine göre şekillendirdiyseniz tekrardan düşünmenizi tavsiye ederiz. Satış, pazarlamanın yalnızca bir koludur ve diğer pazarlama parçaları (reklam, pazar araştırması vb.) bütçenizi ciddi şekilde zorlayacaktır.

POPÜLER KONULAR

Bu Konu da İlginizi Çekebilir

kan doku

Kan Doku Nedir ?

Kan Doku Nedir ? Bağ doku çeşitlerinden biri olan kan doku sıvı bir ara maddeyle …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir