Propolisin faydaları
Propolis Nedir ? Faydaları Nelerdir ?

Propolis Nedir ? Faydaları Nelerdir ?

Propolis Nedir ? Faydaları Nelerdir ?

Organik balın şifa kaynağı olduğunu bildiğinizi ve sık sık tükettiğinizi bilmekteyiz. Son zamanlarda bir başka arı üretimi olan polen tüketimi de yükselmiş şekilde. Pekala, değerli bir şifa kaynağı olan ve yine arıların üretmiş olduğu organik propolisi tüketiyor musunuz?

Propolis Nedir ?

Propolis; bal arılarının yapmış oldukları kovanları dış faktörlerden, değişik mikroorganizmalardan ayrıca diğer zararlı olanlardan korumak sebebiyle bitkiler üzerinden topladıkları bir üründür. Reçine gibi olan, yapışkan bir besin olduğundan koruyucu bir özelliği de vardır. Arılar, kovanlarını koruyabilmek için propolisi kullanmaktadırlar.

Propolisin içeriğinin en önemli bölümünü flavonoitler oluşturmaktadır. Polifenoller, fenolik asitler, terpenler, streoitler, minareller, aminoaistler, B1, B2, C ve E vitaminlerini de içermekte olan propolisin değerli bir şifa kaynağı olduğunu bilmeliyiz. Propolis, insan sağlığı açısından alınması gereken 22 bileşeni birden bulundurması sebebiyle harika organik ürün olma özelliğiyle önem kazanmıştır. Koloniyi koruyabilmek için bunu arılar kullanmaktaysa bizler de bedenimizi korumak için kesinlikle kullanmalıyız.

Doğal yollar ile ızgara üzerinden toplanan propolis her derde devadır ve bu son günlerde yapılmış olan araştırmalar ile de ortaya çıkmış durumda.

Propolis Nedir ? Faydaları Nelerdir ?

Propolisin Yararları Nelerdir ?

  • Propolis oluşan yaraları iyileştirir.

Propolis, yaraların tedavisinde hücre yenileyici özelliği ile oldukça etkilidir.

  • Kanser tedavisine de yardımcı olmaktadır.

1991 senesinde Japon Kanser Araştırma Kurulu tarafınca düzenlenmiş olan toplantıda propolisin kanser karşıtı etkisi ile ilgili tebliğ de sunulmuştu.

Bununla beraber ABD’de yapılan diğer bir araştırmada da propoliste bulunan caffeic asit esterlerinin bağırsakta olan kanserli hücrelerin büyümesini engelleyen özellikte olduğu da bildirilmiştir.

  • Diş ağrısında faydalıdır.

Propolis, dişeti problemlerine karşı da koruyucu özellik taşımaktadır. Diş ağrılarını hafifletmekte de etkilidir.

  • Soğuk algınlığından korunmak için kullanılmaktadır.

Kışların zor hastalığı olan soğuk algınlığı rahatsızlığına yakalanmamanız için propolis kullanabilirsiniz. Ek olarak beden direncini yükseltip, hastalıklara karşı bedeni korumaktadır.

  • Bağışıklık sistemini destekler ve güçlendirir.

“Propolis”, düzenli kullanıldığında bağışıklık sistemini destekler ve güçlendirir.

  • Antioksidatif özelliği de bulunmaktadır.

Propolis, başka arı ürünlerinden oldukça yüksek antioksidatif etkiye de sahiptir.

  • Akne tedavilerinde kullanılmaktadır.

Propolis, akne ve uçuk tedavilerinde de harici tedavi olarak kullanılmaktadır.

  • Diğer boğaz tedavilerinde de kullanılır.

Bademcik iltihabı, larenjit, farenjit için yararlı olduğu kadar boğaz ve ağız mukozası problemleri için de propolis kullanılmaktadır. Hem oral şekilde hem de gargara olarak kullanılması da mümkündür.

  • Mikroplara karşı vücudu savunma aracıdır.

Propolis vücutta bakteri üremesini durdurmaktadır. İltihap yok eder ve mantarlara karşı da faydalıdır.


Propolis’in faydaları anlatmak ile bitmiyor.

Propolis oluşan yanıklar için krem şeklinde de kullanılmaktadır. Ülser ve iltihaplı sorunlar için de yararlı olduğundan, düzenli olarak propolis kullanılması gerekmektedir.

Propolis Nedir ? Faydaları Nelerdir ?

POPÜLER KONULAR

Bu Konu da İlginizi Çekebilir

Profesyonel yüz bakımı

Büyük bir hacme sahip olan derimiz, faal bir organ ve çeşitli katmanlardan oluşur. Bu katmanlar bir döngü içerisinde olgunlaşır ve en üstteki ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir