ayvanın faydaları
Ayva Çekirdeğinin Faydaları

Ayva Çekirdeğinin Faydaları Neler ?

Ayva Çekirdeğinin Faydaları

Ayva çekirdekleri en az ayva kadar faydalıdır. Bünyesinde A, B, C vitaminleri bulunmaktadır. Ek olarak demir, bakır, kalsiyum, potasyum barındırır.

Bugünlerde ayva çekirdeği ile üretilen jeller, merhemler ve kremler çok fazla tüketilmektedir.

Ayva Çekirdeği ile Jel Nasıl Yapılır ?

Bir çay bardağı su içerisine 10 ila 15 adet ayvanın çekirdeği eklenir. Bir gün boyunca ağzı açık bırakılacak şekilde cam kavanoz içerisinde bekletilir. Böylelikle ayva çekirdeği jeli yapılmış olur.

Ayva Çekirdeği ile Krem Nasıl Yapılır ?

Bir su bardağı su içerisine 1/2 kilo ayva çekirdekleri eklenerek haşlanır sonrasında süzülür, ağzı kapalı olacak şekilde cam kavanoz içerisinde beş gün bekletilir.

Ayva Çekirdeği ile Maske Nasıl Yapılır ?

1/2 çay bardağı su içerisine 10 adet ayva çekirdekleri ağzı kapalı olacak şekilde cam kavanoz içerisinde oniki saat kadar bekletilir ve maske hazırlanmış olacaktır.

Ayva Çekirdeği ile Saç Maskesi Nasıl Yapılır ?

İki su bardağı kadar 5 ila 6 adet ayva çekirdeği eklenip kaynatılır. Ilık olması beklenir ve sonra kullanılabilir.

Ayva çekirdeğinin çok fazla faydası vardır.

Bu faydalar;

  • Kurumuş olan teniniz ayva çekirdeği ile yapılan kremle nemlenebilir. Cildiniz taze ve genç olur. Kırışıklıklarınızı da azaltacaktır.
  • Ayva çekirdeği ile hazırlanmış saç maskesiyle saçlarınızdaki dökülmeler azalır. Haftada bir saçlara uyguladıktan sonra bir saat kadar saçta bekletilir ve durulanır. Yıpranmış saçlarınız onarılacaktır.
  • Bebeklerini emziren annelerin meme uçlarında yaralar olabilir. Bu durumlarda ayva çekirdeği ile hazırlanmış olan kremle badem yağı karıştırılır ve meme uçlarına sürülür. Ayrıca hiç bir şekilde bebeğe de zararı olmaz. Ek olarak oluşan doğum çatlaklarının üstlerine de ayva çekirdeği ile yapılan jel sürülebilir.
  • Ayva çekirdeği ile yapılan krem çatlamış olan dudaklara da sürüldüğünde dudakları da nemlendirecektir.
  • Bazı organik ve doğal yöntemlerle uygulanan maskeler göz çevrelerine asla sürülmezken, ayva çekirdeği ile yapılan maske göz çevrelerine sürülebilir. İltihap oluşan gözlerdeki iltihaplar iyileşir, morlukları da önemli ölçüde azaltacaktır.
  • Ayva çekirdeği ile yapılan krem egzamalı olan bölgelere sürülür ve tedavi eden özelliktedir.
  • Ayva çekirdeği ile yapılan krem sivilceli olan bölgelere de sürülebilir.

Ayva Çekirdeğinin Faydaları

Ayva çekirdeğinin kremi, jeli, maskesi ile cilt problemlerine çare bulunduğu gibi ayva çekirdeği yenerek de çeşitli rahatsızlıklara iyi gelir. Bunlar: Mide rahatsızlığı olanlar, öksürenler, bronşite yakalananlar ayva çekirdeğini yutarak rahatlık sağlayabilirler.

Boğaz ağrılarına iyi geldiği ve sindirim sisteminizi de düzenleyici özelliktedir. İshal olduğunuzda tedavi eder. Ayrıca, ayva hasadı genel olarak sonbahar mevsiminde olmaktadır. Çok dayanıklı bir meyve çeşidi olan ayva hasat zamanlarında fazlaca alınmalıdır. Ek olarak ayva çekirdekleri de aktarlardan satın alınabilir.

Zararsız olan doğal bir çözüm çeşididir ancak yine de yan etkileri de gözlendiğinde kullanımı hemen durdurulmalıdır.

Ayva Çekirdeğinin Faydaları

POPÜLER KONULAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir